2016

KE = KANTAESITYS/premiere

SANATON TEATTERI, SIRKUS JA TANSSI / NON-VERBAL THEATRE, CIRCUS AND DANCE
2Theatre (UK): Boris and Ingrid
Circo Aereo: Abracadabra
Wusheng Company: Musashi – Miekan tie
Marc Gassot: Dark Side of the Mime
Circus Triste/Vesa Purokuru: Veitsenterällä KE
Keijujen kuninkaalle menetetyt lapset KE

KONSERTIT JA TELTTA / CONCERTS AND EVENT TENT
Aleksey Igudesman & Hyung-ki Joo: A Little Nightmare Music
Waltteri Torikka ja Marko Hilpo
Haavisto, Mäkinen, Suni: Kesäilta Toivakassa
Elina Mustonen: Her Infinity Variety – Shakespearen naiset
Tessa Virta Orkesteri ja Pentti Hietanen
Emma Salokoski
Pekko Käppi & K:H:H:L
Saara Aalto, Teemu Roivainen, Raimo Vertainen, Guardia Nueva
Kanta dAb dAb (Nepali)
Ricky-Tick Big Band ja Julkinen Sana
Jarkko Ahola
Kilema (Madagaskar/Espanja)
Johanna Försti, Sami Saari ja Lasse Hirvi Orkesteri: Allsång på Teltta
Aili Ikonen

KLUBIT / CLUB VAKIOPAINE
Kapun lauluklubit: Aino Venna, Sami Saari ja Lasse Hirvi
Joonas Widenius

LASTEN KESÄ / CHILDREN FESTIVAL
HIIULIHEI –lastenlauluja kolmen sukupolven ajalta
HYVÄSKYLÄ – karkkitehtuuripaja
KAKKUJA JA KRUMELUUREJA – leivonta- ja koristelupaja
Taidepiilon INTIAANIKESÄ
Luova Lava Lapsille – Hetki taiteilijana
PopUp – muskaripyhäkoulu
Oikokadun maalaus
Ohjattuja leikkejä, lauluja ja tansseja

THE PAYBACK JAM X
Are, Kriso, Soul Valpio ja Slyrre äS

KURSSIT / COURSES
Luovan liikunnan sirkusleiri 7-12 -vuotiaille
Antti Lahti ja Panu Varstala: Nykytanssikurssit I ja II (5 pv)
Vamos Theatre/Rachael Savage (UK): Revealing the Mask (5 pv)

PUHEOHJELMA / ADMISSION FREE SPEECH PROGRAM
Polemiikkia taidekritiikistä – Maarit Jaakkola, Tuomas Nevanlinna, Aleksis Salusjärvi, Samuli Heimonen, Hilkka Hyttinen, Eila Tiainen
Ihmiset liikkuvat – kansat kohtaavat – Outi Fingerroos, Jukka Mattila, Päivi Nerg, Timo Koivisto ja ulkomailta Suomeen muuttaneita kansalaisia

HARRASTAJATEATTERIKESÄ
Helsingin Gayteatteri: Homokansan lauluja
Ilves-teatteri: Paratiisi
Teatteriyhdistys Ulpu ry: Top Secret
Kuusan Kanavateatteri: Ilosia aikoja, Mielensäpahoittaja
Mikkelin Poikateatteri: Väkivaltatie
Tikkurilan teatteri: Cthulhun kutsu

JYVÄSKYLÄN KESÄN NEULEFESTARIT / JYVÄSKYLÄ SUMMER KNIT FESTIVAL

”MITÄ NOI TEKEE?!” / ADMISSION FREE STREET PROGRAM
Vesa Purokuru
Loiskis-lastenmusiikkiorkesteri
Raili Kivelä
Minä en ole kala
Asahi
Shindo
Opaskoiraesittelyä ja sokkopingistä
Kulttuuriluotsit esittäytyy
Kierrätyskirjahylly pyörien päällä
Puistolauluja Energia-yhtyeen johdolla
2theatre (UK)
Saara Alto ja Teemu Roivainen
Luova Lava Lapsille
Iida Nättinen yhtye
Taiken Taidevartti – mm. Tuomas Kurttilla, Laura Arala, klovni Klementiini.
Kuusan Kanavateatteri
Circo Aereo
Reetta Haavisto ja Simo Mäkinen
Jyväskylän Flamencoyhdistys
Neulefestarit esittäytyy Stephen Westin johdolla
Marc Gassot
Wusheng Company
Trash Heroes
Lydia alaston setelityttö -näyttely
Kepeästä klassiseen – Raimo ja Sonja Vertainen, Satu ja Arto Rantanen
Ohjattua croquis-piirtämistä
Kukkahattutätien kokoontumisajot
The Bayback Jam X
Johanna Försti ja Sami Saari
Jykylele-orkesteri
Saw the Circle: Vannetanssia
Vastuunkantajien roolit harrastajateatterissa -keskustelutilaisuus
Teatteri itseään isommalla asialla -keskustelutilaisuus