2013

KE=kantaesitys, premiere

SANATON TEATTERI/NON-VERBAL THEATRE
Tanssiryhmä OFF/Balance: Vapaa pudotus, KE
Circus Uusi Maailma: Rajatila, KE
Nola Rae (AUS/UK): Upper Cuts
Suosalo, Rantala, Kuusisto: 4 pientä annosta
Los Galindos (ESP): Maiurta
Casadio & Sing (IT/GER): Tangram

KONSERTIT JA TELTTA/CONCERTS AND MARQUEE
Alina Pogoskina (RUS/GER), viulu
Okko Kamu, kapellimestari
Jyväskylä Sinfonia
Igudesman&Joo (UK): A Little Nightmare Music
Jorma Hynninen (baritoni), Lily-Marlene Puusepp (harppu), Jussi Makkonen (sello), Liisa Makkonen (viulu): Kesäillan hämyssä
Elina Mustonen (cembalo): Linnut
Uusi Jyväskylä Salon Ensemble (Zuzana Gasparova (viulu), Sanna Kokko (viulu), Ilkka Kauppi (sello), Jani Koskela (kontrabasso), Henrik Nissinen (piano))
Jesse Kaikuranta ja Snekka
Casey Driessen (USA), viulu ja pedaalit: The Singularity Tour
Jyväskylä Big Band, Ilkka Mäkitalo (kapellimestari), Chris Batchelor (UK) (trumpetti), Marika Tuhkala (laulu), Aili Ikonen (laulu), Olli Seikkula (kitara), Tarmo Anttila (kontrabasso): Salsa Finlandiano! KE
Guardian Nueva, Raimo Vertainen (kapellimestari), Mari Palo (laulu), Matti Korkiala (laulu), Jonna Pirttijoki (laulu ja harmonikka)
Mama Africa Senegal (FIN/SEN)
Helsinki Cotonou Ensemble (FIN/BEN)
Ulla Tapaninen ja Nasevat Kurtut
Stand upparit Anders Helenius, Antti Haapala, Jacke Björklund, Tomi Haustola, Riku Sottinen
Semmarit!

CLUB VAKIOPAINE
Andrew Ashimba&Teho Majamäki (TZN, FI)
Eva&Manu (FI, FRA)
Marcia Lisboa Trio (BR, FI)

THE PAYBACK JAM
Payback Massive Orchestra LIVE
DJ:t I-Spin, TiskiJoni (CY) ja vierailijat

LASTEN KESÄ/CHILDREN FESTIVAL
Jaakko Kesäpoika ja Melli-Elli
Teatteri Quo Vadis: Pelastetaan äiti
Loiskis ja lapset: SaNasta työpajat ja konsertti
Timo Parvela ja Loiskis: Ella ja kaverit -tarinakonsertti
Väkerrä ja tuunaa -työpajat
Oikokadun maalaus
Koko perheen puistopäivä
The Chipolatas (UK)

KURSSIT/WORKSHOPS
Aitor Basauri (ESP) ja Toby Park (UK): Komedian ja klovnerian mestarikurssi
Hanna Liinoja: Esiintymistaidon kurssi

”MITÄ NOI TEKEE?!”/ADMISSION FREE STREET PROGRAM
Lauluyhtye Må Pyton
FolkJam/tanssija Paula Ketun johdolla
Jaakko Kesäpoika
Tanssiryhmä OFF/Balance
ART LEAK -ryhmän animaatiotyöpajat
Käsityömuseon käsityönäytöksiä
Valma ja Varsinaiset
Circus Uusi Maailma
Circus Triste: Koskaan ei voi tietää
Kuultavia -novellikilpailu
Kirjailija Timo Parvela
Miimikko Nola Rae (UK)
Radenja Duo
The Chipolatas (UK)
Payback Massive Orchestran rummut ja tanssijat
Esko Elomaa Band
Los Galindos (ESP)
Tanssija Cristiana Casadio (IT) ja jonglööri Stefan Sing (GER)
Mama Africa Senegal (SEN)
Kulttuurin poistomyynti
Helena Ratisen shindo-tunnit
Uusi Jyväskylä Salon Ensemble
Marcia Lisboa Trio (BR, FIN)
Tarinateatteri Storia, mobiiliteatterina ja “Toiveita ja haaveita Toivolan pihalla…”
ART LEAK: Kännykät esiin! -performanssi
Arto Polus ja ART LEAK multimediallisesti

SEMINAARIT/FREE SPEECH PROGRAM
Kadonnut Kasvatus: Kaj Chydenius, Miina Äkkijyrkkä, Aino Sallinen, Matti Rautiainen, Emma Kostiainen
Nuoret kehiin: Kimmo Jokinen, Jyri Linden, Santeri Lohi, Pirkko Korhonen